Altın Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Altın Fiyatları Nelerden Etkilenir?Altın Türkiye’de ve dünyada hız kesmeden yatırımı yapılan değerli madendir. Fiyatlarındaki değişimler sebebiyle biliyorsunuz ki kâr veya zarar edilir. Bu konuda sarı metalin değerindeki değişmelerin nedenlerinin bilinmesi ve takipler sonucunda değerinin ne yönde seyredeceğinin yorumunun doğru olarak yapılması kârlı sonuçlar elde etmeyi sağlar. Bu nedenle birikimlerini altın ile değerlendirmek isteyen herkesin fiyatlarının nelerden etkilendiğini bilmesi gerekir.

Altın fiyatlarındaki geri çekilmeler, yükselişler hepsi arz ve talep faktörlerine göre belirlenir. Bu faktörlerin bilinmesi son derece önemlidir. Ayrıca fiyatların yön değiştirmesine neden olan alt unsurlarında öğrenilmesi gerekir. Zaman içinde artan bilgi birikimleriniz ve tecrübeleriniz sonucunda trend eğilim yönlerine kolaylıkla doğru olarak tahmin edebilirsiniz. Bunun için altın uzmanlarının yorumlarını takip etmenizi önerebiliriz. Bunun nedeni kıymetli madenin değerinin hangi olaylara bağlı olarak düştüğünü veya yükseldiğini söylerler. Bu gibi olaylar ileride farklı şekilde meydana geleceğinden mantığını kavramış olmanız, yorum yaparken zorlanmamanızı sağlar.

Kıymetli madenin üreticisi konumunda olan Çin, Avustralya, ABD, Rusya gibi ülkelerde çıkartılan altının miktarı önemlidir. Çünkü arzı az olduğunda ve talebi fazla olduğunda fiyatlarda yükselişler meydana gelir. Miktar kadar kalitesi de önemlidir. Fiyatın belirlenme aşamasında altının çıkartılmasından tutun ulaşıma kadar ulaşımdan işlenme sürecine kadar harcanan maliyetlerde etkilidir. Aynı zamanda merkez bankalarının zor zamanlarda kullanmak için ellerinde tuttukları rezervlerde önemli konuma sahiptir. Bunun nedeni rezervlerin piyasaya sunulduğu zaman arz ve talep dengesinin bozulması fiyatlarda oynaklık görülmesidir.

Altın finans piyasalarında işlem görmeye başlamasıyla kuyumcular aracılığıyla yapılan yatırımlar talebin azalmaya başlamasıyla durgunlaşmaya başlamıştır. Çünkü yatırımcıların büyük bir kısmı birikimlerini borsa ve forex piyasasında değerlendirmektedir. Katılımcıların çok fazla olması işlem hacimlerinin büyük boyuta ulaşması arz ve talebi etkilemekte altın fiyatları gün içinde değişmektedir. Anlık fiyat hareketlerinin yorumlanabilmesi için belli başlı konulara hakim olmak gerekir. Özellikle işlem yapılan piyasanın mantığının kavranması, özelliklerinin biliniyor olması son derece önemlidir. Bu konuda aracı kurumlarının ücretsiz eğitimlerinden yararlanmanızı öneririz.

Finans piyasalarında genellikle altına Amerikan doları üzerinden yatırım yapılır. Bildiğiniz üzere altın ile dolar zıt fiyat hareketine sahiptir. Bu konuda FED’in açıklamalarını takip etmelisiniz. Çünkü ABD’nin faiz oranları arttırma ihtimali bile kıymetli madenin değerinin düşmesine neden olurken azalma olasılığı da fiyatların artmasına neden olur. Bu gibi olayların takibini yaparsanız, sarı metalin trend eğilim yönünü tahmin edebilirsiniz. Ayrıca analiz teknikleri de gelecekte fiyat oluşumlarının seyrini belirlemede yardımcı olmaktadır. Bu yüzden analiz tekniklerin nasıl uygulanır, yorumu nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Böylelikle aldığınız sinyallere göre hareket ederseniz beklentinizi karşılayacak işlemleri yapmanız kolaylaşır.

Geçmişte Amerika’da yaşanan krizden sonra altın fiyatları boğa eğilimine girmişti. 2013 yılının ortalarına kadar sürekli yükselmiştir. Daha sonra FED’in varlık alımları ve faiz oranları ile ilgi uygulamış olduğu politikalar nedeni ile ayı eğilimine geçmiştir ve düşüş yaşanmıştır. Bu düşüşlerin uzun sürmesi yatırımcıları tedirgin etmiştir. Bu nedenle altın yatırımı yapıp yapmama konusunda kararsız kalmışlardır. Oysaki değerli maden kriz zamanlarında bile yatırımcıların birikim amacıyla aldığı güvenli enstrümanlar arasında yer almaktaydı. Talebin düşmesi ile bazı uzmanlar düşüşlerin kalıcı olduğunu savunurken bazıları da düşen fiyatların tekrar yükseleceği yönünde açıklamalarda bulunmuşlardır.

Son olarak, altın fiyatları günümüzde FED’in faiz oranlarını sabit tutma kararı almasıyla tekrar canlanmış değer kazanmıştır. Taleplerinde artış yaşanmıştır. Kaybedilen güven tekrar geri kazanılmıştır. Fakat kuyumcularda yatırım yapmak yerine yatırımcılar aynı mantıkla hareket edilen finans piyasalarına yönelmiştir. Çünkü kuyumculardan elde edilen kazançtan daha yüksek kâr elde edilmektedir. Bunun için altın fiyatları nelerden etkilenir unsurlarını bilmeniz, sürekli piyasaları takip etmeniz gerekir. Böylelikle avantajlı gördüğünüz pozisyonlara yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın İşlemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Altın Fiyatı
Canlı Altın Fiyatını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!