Altın Neden Düşer ve Yükselir?

Altın Neden Düşer ve Yükselir?Altının dalgalı halde yükselen düşen fiyatları yatırımcıların kâr veya zarar etmesine neden olur. Kâr elde etmek için altın fiyatları nelerden etkilenir bilmek gerekir. Etkileyen olayların takibinin yapılması ve sonucunun yorumlanması son derece önemlidir. Ancak bu şekilde istenen başarı yakalanabilir. Değerli madene yüzyıllardan beri yatırım yapıldığı için çoğu yatırımcı tecrübe kazanmış olduğundan hangi olayın gelecekte ne gibi etki bırakabileceğinin sinyalini kolaylıkla alabilmektedir. Buna bağlı olarak alım – satım işlemlerini bilinçli olarak gerçekleştirmektedir.

Peki, altın fiyatları neden düşer, yükselir gelin hep birlikte bakalım:

Altının fiyatlanmasına bakıldığı zaman çıkarılmasındaki zorluktan, ulaşımından işlenme sürecine kadar geçen sürede katlanılan giderlerin tümü hesaplanır. Fiyat belirleme aşamasında miktarda önemlidir. Piyasaya sürülen arz talepten fazlaysa kıymetli madenin değerinde düşüş, azsa da yükseliş meydana gelir. Günlük hayatta da bu böyledir. Bir malın talebi sunulan miktardan fazlaysa kıtlık olacağından malın fiyatı artar. Kıymetli madenin ikamesi olmadığı için ihtiyaç halinde mecburen fiyatına bakılmadan alınması gerekir.

Arz ve talebi etkileyen alt faktörler de fiyatlanmadaki dalgalanmada etkilidir. Özellikle mikro ve makroekonomik veriler sarı metalin değerinin tahmin edilmesinde yardımcı olmaktadır. Mikro yaşadığımız ülkenin, makro ise yurt dışındaki ülkelerin ekonomisinin gelişip gelişmediklerini anlamamızı sağlar. Biliyorsunuz ki ekonomi ne kadar gelişmiş ve büyümüşse para birimlerinin değeri artar, bu sayede tüketicilerin alım gücü fazlalaşır. Bu gibi durumlarda genellikle faiz kazancı elde edildiği için dövizlere yatırım yapılır. Tam tersi belirsiz, durgun ekonomiye sahip olunduğunda da kaos dönemi hakim olduğu için güvenilir liman altın tercih edilir.

Altın fiyatları genellikle dolar ile ters ilişkiye sahiptir. Birinin değeri yükselirken diğerinin ki düşmektedir. Bu nedenle Amerika’da meydana gelen herhangi bir olay kıymetli madenin değerini değiştirmektedir. Bu yüzden ABD’nin ekonomik verilerini takip etmekte yarar vardır. Geçtiğimiz günlerde açıklanan istihdam oranlarının beklenenden düşük çıkması, FED’in faiz oranlarını arttırma kararını ertelemesine neden olmuştur. Bu olayın sonucunda dolar değer kaybederken, altın fiyatları artmıştır. Bu gibi olayların takip edilmesi ve yorumlanması son derece önemlidir.

Altın uzmanları geçmişte yaşanmış bir durumun gelecekte aynı şekilde karşımıza çıktığını, fiyatlarında aynı şekilde oluştuğunu dile getirmektedir. Bu nedenle yaşanan olayları ve sonucunda fiyatların ne yönde şekil aldığını küçük küçük not etmelisiniz. Aynı olay Amerika’da değil de başka bir ülkede gerçekleşebilir. Bu durumda yine aynı fiyat seviyelerine geri dönüşler yaşanabilir. Kuyumcular aracılığıyla yapılan yatırımlarda alım – satım arası farktan kazanç elde edildiği için altının trendi uzun vadede yükseliş gösterir. Bunun için merkez bankalarının ellerinde bulundurdukları altın rezervlerinin miktarı önemlidir. Çünkü piyasaya sundukları zaman arz ve talebin dengesinde tutarsızlık görülür.

Finans piyasalarında ise altın fiyatları birçok olay neticesinde sürekli olarak değişmektedir. İşlemler kuyumcular mantığıyla yapılsa da sonucunda daha yüksek kazançlar elde edilmektedir. Fakat bunun için değişkenlerin kontrolü anlık olarak yapılmalıdır. Bu şekilde riskler önlenirken, istenilen getiriler sağlanır. Borsa ve forexte yapılan yatırımlarda altın fiyatlarını etkileyen unsurları kesin kez bilmeniz gerektiği gibi işlem yapacağınız piyasanın mantığını da kavramış olmanız gerekir. Çünkü yatırım araçlarının fiyatları genellikle birbirini etkilemektedir.

Sonuç olarak, altın fiyatları küresel anlamda jeopolitik risk konumunda olan ülkelerde meydana gelen olaylardan, enflasyon, likidite ve faiz oranlarından etkilenir. Bu yüzden de bir düşen bir yükselen dalgalı yapıya sahiptir. Önemli olan önceden fiyatların yönünü kestirebilmektir. Bu sayede tüm alım – satım işlemlerinin sonucundan kâr elde edilebilir. Bunun için deneyimli olmanız şarttır. Böylece fiyat oluşumlarını daha kolay tahmin edebilir, başarılı yatırımcılar gibi beklentinizi karşılayacak seviyelerden alım – satım yaparak, paranızı değerlendirebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Kategoriler: Altın Analizleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Altın Fiyatı
Canlı Altın Fiyatını takip edip güncel yorum ve tahminleri incelemeden altın alımı yapmayın!